Na rynku wiele jest szkół jazdy. Spotkać można zarówno proste oferty jak i mocno rozbudowane usługi, zawierające prócz podstawowego szkolenia dodatkowe usługi, materiały, udział w szkoleniach specjalistycznych a nawet pokrywanie kosztów niezdanego egzaminu państwowego. Warto jednak jeszcze na etapie wyboru szkoły zwrócić uwagę na pewne symptomy, świadczące o tym, że mogą nas czekać kłopoty. W najlepszym przypadku jakość oferowanego Tobie szkolenia będzie bardzo słaba a w najgorszym... możesz stracić prawo jazdy - nawet w 2-3 lata po jego otrzymaniu. Zła jakość szkolenia to nie tylko problem ze zdaniem egzaminu. Źle przygotowany kierowca stanowi przede wszystkim zagrożenie!
Obecnie kurs możesz zrealizować na dwa sposoby:Zasady dla kategorii B Prawa jazdy:
Tryb 1 (tzw. "stary") - Po otrzymaniu od urzędu PKK rozpoczynasz w szkole jazdy część teoretyczną kursu, składającą się z minimum 30 h. zajęć po 45 minut, a w tym blok z pierwszej pomocy. Następnie odbywasz część praktyczną szkolenia składającą się z co najmniej 30 h zajęć praktycznych po 60 minut po czym - jeżeli wraz z instruktorem uznacie, że jesteś gotowy - przystępujesz do zdania egzaminu wewnętrznego z teorii oraz praktyki. Egzamin ten realizuje się na zasadach egzaminu państwowego, z tym, że część praktyczną przeprowadza się bez losowania zadań gdyż podczas egzaminu wewnętrznego musza być zrealizowane wszystkie zadania egzaminacyjne, bez względu na ilość popełnionych błędów.
Jeżeli uzyskasz pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego, dopiero wtedy możesz zapisać się na egzamin państwowy w ośrodku egzaminowania.
Tryb 2 (tzw. "nowy") - Po otrzymaniu od urzędu PKK rozpoczynasz samodzielną naukę teorii. Tu często dobre szkoły jazdy pomagają, poprzez organizowanie zajęć online czy udostępnianie e-learningu. Ale zgodnie z przepisami na tym etapie nie musisz mieć nawet kontaktu z jakakolwiek szkołą jazdy. Możesz uczyć się zupełnie samodzielnie, z materiałów powszechnie dostępnych. Gdy jesteś gotowy, masz odpowiednią wiedzę zapisujesz się w środku egzaminowania na Państwowy Egzamin na Prawo jazdy część Teoretyczna. Gdy ją zdasz, udajesz się do MĄDRZE wybranej szkoły jazdy na praktyczną część kursu. Dalej jest już podobnie jak w Trybie 1 czyli odbywasz co najmniej 30h zajęć praktycznych i jak jesteś gotowy przystępujesz do egzaminu wewnętrznego, który oczywiście w tej sytuacji ma tylko cześć praktyczną. I podobnie jak w Trybie 1 jeżeli nie zdasz tego egzaminu możesz przystąpić do egzaminu poprawkowego, ale warto jednak pomyśleć o przedłużeniu szkolenia o kilka kolejnych godzin zajęć. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego egzaminu wewnętrznego zapisujesz się na praktyczną część Egzaminu Państwowego.
Z chwilą uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu wewnętrznego praktycznego, formalnie kończysz swoje szkolenie. Od tego momentu możesz - choć nie musisz - odbywać szkolenie uzupełniające czyli tzw. "jazdy dodatkowe" i te, możesz zamawiać w dowolnym środku szkolenia. Uważaj jednak, aby były realizowane legalnie. To ważne!
Warto jednak jeszcze na etapie wyboru szkoły zwrócić uwagę na pewne symptomy, świadczące o tym, że mogą nas czekać kłopoty. Oferty szkół jazdy są bardzo zróżnicowane i choć czasem wyglądają atrakcyjnie to mogą nie być zgodne z obowiązującymi przepisami lub ich realizacja jest nierzetelna co sprawia, że nie spełnia niezbędnych warunków do tego, aby mogła zostać uznana przez urząd za zgodną w prawem. Niestety bardzo wiele przykładów pokazuje, iż nieroztropni kursanci mają wiele kłopotów i nieprzyjemności po wybraniu nieodpowiedzialnej szkoły. Zdarzają się nawet przypadki, iż kursanci tracą posiadane już prawo jazdy. Starosta (czy Prezydent miasta) wydający uprawnienia do kierowania może je cofnąć jeżeli podczas kontroli (przeprowadzanej niestety już po zakończeniu twojego kursu) ujawni fakty, które świadczą o tym, że kurs nie był przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Szkoły jazdy są prowadzone na podstawie przepisów o szkoleniu i egzaminowaniu oraz swobodzie działalności gospodarczej. Oznacza to, iż pod kątem warunków gospodarczych (cen usług, zawartości oferty ponad niezbędne minimum itp.) przedsiębiorca może dowolnie kreować warunki. Takie są jego prawa. Ważne jednak aby nie były niezgodne z zasadami świadczenia usług konsumentom np. wykazem klauzul niedozwolonych UOKiK.
Zasady prowadzenia samego szkolenia ściśle określają jednak przepisy prawa. Dotyczą one między innymi ilości godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych, tematyki i czasu przeprowadzenia tych zajęć a także charakteryzują profil absolwenta kursu. Określona jest też dokumentacja, która towarzyszyć musi szkoleniu oraz zasady jej prowadzenia czy ilość oraz typ osób mogących znajdować się w pojeździe.
Przestrzeganie tych przepisów jest obowiązkiem przedsiębiorcy, prowadzącego OSK.
Rzecznik Praw Kursanta, jednostka certyfikująca na wniosek szkół jazdy przeprowadza audyty procesu szkolenia i najlepszym ośrodkom wydaje certyfikat. Jeżeli znalazłeś jakąś szkołę jazdy i nie wiesz czy to dobry wybór - sprawdź czy posiada Certyfikat COSJ. Jeśli tak, to możesz być pewny, że szkolenie będzie prowadzone rzetelnie, z zachowaniem wszystkich należnych Tobie praw, umowa nie będzie zawierała niekorzystnych postanowień a sam proces szkolenia będzie realizowany zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami.

Poczytaj inne materiały na naszym portalu, aby poznać swoje prawa, obowiązki oraz istotne informacje na czas kursu nauki jazdy. Zostań z nami w kontakcie na FACEBOOKU