Zmuszają mnie do dokupienia godzin


Zacznijmy od treści skargi, jaka wpłynęła ostatnio do naszego biura. Warto dodać, że to dość typowe stanowisko kursantów i podobne skargi otrzymujemy bardzo często:
 
„ Witam Zwracam się z problemem związanym z ośrodkiem, otóż ukończyłam cały kurs i zostałam zmuszona do wykupienia dodatkowych godzin (10) ponieważ nie nadaje się na egzamin wewnętrzny w ośrodku, gdy zapytałam co jeśli mnie na to nie stać albo gdybym chciała z miejsca podejść do egzaminu usłyszałam że i tak bym nie zdała a powtórka egzaminu kosztuje tyle co godzina jazd, dodam że z pierwszych 20 godzin jestem nie zadowolona po zmianie instruktora jest poprawa. Egzamin teoretyczny mam zdany w ośrodku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji gdy nie chcą mnie przepuścić dalej do egzaminu państwowego. Moje prawo jazdy ciągnie się już ponad rok”
Rozprawmy się z problemem po kolei:
  1. Cyt.: „zostałam zmuszona do wykupienia dodatkowych godzin (10) ponieważ nie nadaje się na egzamin wewnętrzny w ośrodku”.
Przede wszystkim nie istnieje pojęcie „zmuszona”. OSK nie ma możliwości zmusić kursanta do dokupowania godzin zajęć. Nie chcesz kupić – możesz zmienić ośrodek na inny. Ale … to niczego nie zmienia. Zastanów się ile razy musisz przeczytać wyżej zamieszczony lit, aby nauczyć się go na pamięć? Ile czasu Ci to zajmie? A ile czasu zajmie to Twojej koleżance czy koledze? Czy tyle samo? Z pewnością nie koniecznie. System szkolenia w Polsce (i nie tylko) zakłada, że część praktyczna kursu na prawo jazdy kat.B trwa nie mniej niż 30 godzin. (ciekawostka: w Japonii nie mniej niż 100 godzin) i kończy się egzaminem wewnętrznym (piszemy o tym dużo tutaj: http://rzecznikprawkursanta.pl/?id=64&target=egzaminwewnetrzny )
Jeżeli kandydat w trakcie tych 30 godzin nie jest w stanie opanować określonej wiedzy i umiejętności czyli krótko mówiąc „nie umie”, to kurs należy wydłużyć o taki czas, który będzie potrzebny aby nabyć odpowiednie kompetencje.
  1. Cyt.: „co jeśli mnie na to nie stać”.
A co, jeżeli byłaś w kinie ale nie udało Ci się zrozumieć jakiejś sceny w filmie albo nie zapamiętałaś jak wyglądała dokładnie ta sukienka głównej aktorki a chciałabyś sobie kupić taką samą? Kino zrealizowało usługę. Wyświetliło film. Teraz możesz kupić następny bilet i pójść na film jeszcze raz. Albo inny przykład: Pojechałaś na wakacje z biurem podróży na 7 dni do Egiptu. Leżałaś na plaży czy przy basenie, czasem zwiedzałaś czy uczestniczyłaś w animacjach. Ale siódmego dnia okazało się, że nie wypoczęłaś jeszcze należycie albo opalenizna jeszcze nie jest ładna i przydałoby się jeszcze ze 3 dni leżenia na plaży? To co, biuro podróży ma na swój koszt jeszcze gościć Ciebie bo nie stać Cię było na 10 dniową wycieczkę?
Jeżeli podejmujesz decyzję, że chcesz zakupić jakąkolwiek usługę – wycieczkę, korepetycje z matematyki, opalanie w solarium, kurs językowy czy kurs nauki jazdy – musisz mieć świadomość, że usługa kosztuje.
  1. Cyt.: „Co mogę zrobić w takiej sytuacji gdy nie chcą mnie przepuścić dalej do egzaminu państwowego”.
Mylisz pojęcia. Oni nie „nie chcą” tylko „nie mogą” przepuścić Ciebie dalej. Przepis jest jasny i ci „oni” czyli instruktorzy i właściciel ośrodka szkolenia odpowiadają za skutek Twojego szkolenia. Nie masz odpowiednich kompetencji – nie kończysz szkolenia z danym ośrodku. Albo kontynuujesz aż do osiągnięcia właściwego poziomu albo możesz zmienić ośrodek na inny, gdzie być może spotkasz bardziej skutecznego instruktora, który będzie potrafił dotrzeć do Twojej „głowy” i sprawić, że podniesiesz swoje kompetencje albo nic się nie zmieni. Oczywiście możesz trafić na nieuczciwego instruktora, który wyda Tobie bez problemu zaświadczenie o ukończeniu kursu, ale o tym jakie zagrożenie się z tym wiąże pisaliśmy w artykule: http://rzecznikprawkursanta.pl/?id=64&target=egzaminwewnetrzny )
 
  1. Cyt.: „Moje prawo jazdy ciągnie się już ponad rok”.
Cóż, przyczyny mogą być dwie: albo trafiłaś na słabego instruktora albo… Ty sama nie przekładasz się wystarczająco mocno do nauki lub nie masz zwyczajnie predyspozycji do kierowania samochodem i potrzebujesz więcej lekcji. Pamiętaj, że praktyczna część kursu nauki jazdy nie polega na wzięciu udziału w 30 godzinach jazd, a na odbyciu takiej liczby zajęć, aby posiąść określone umiejętności. Dla jednego człowieka potrzeba na to 25 godzin a dla innego 300 godzin będzie za mało. Ale zauważ, że nawet ten, który po 25 godzinie jest gotowy do egzaminowania i tak musi obowiązkowo odbyć cały minimalny blok 30 godzin zajęć o czym dopiero przystąpić do egzaminu wewnętrznego praktycznego oraz następnie egzaminu państwowego.


Czy powyższy materiał był dla Ciebie pomocny?
Staramy się i chętnie pomagamy. Ale bez Twojej pomocy też nie uda nam się działać długo. Pomóż nam bez kosztów własnych! ZOBACZ JAK MOŻESZ NAS WESPRZEĆ BEZ KOSZTÓW
 
                          
 

Europejska Karta
Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Projekty fundacji

Projekty fundacji

Media

 Media

|   Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone