Aktualności

Czy nauka jazdy to niezbędna sprawa życia codziennego?

 

 

Okres trwającej epidemii to trudny czas dla wszystkich. Szkoły jazdy tracą przychody a kursanci utracili możliwość uzyskiwania uprawnień, bo ośrodki egzaminowania wstrzymały ich realizację.

Każdego dnia otrzymujemy wiele sygnałów o tym, że są szkoły jazdy, które prowadzą zajęcia praktyczne. Dostajemy nawet zdjęcia. Trzeba przyznać, że o stronie OSK nie zachodzi konflikt z prawem, bo prowadzenie zajęć przez instruktora jest czynnością zawodową.

Nie chcemy jednak w tej chwili rozpatrywać aspektu etycznego prowadzenia zajęć, bo to w pewien sposób sprawa samych przedsiębiorców i instruktorów, ale fakt, że otrzymujemy sygnały od osób postronnych wskazujące na problem prowadzenia zajęć, powinien podpowiedzieć przedsiębiorcom czy aby na pewno są świadomi wizerunku, jaki buduje sobie OSK, który w okresie epidemii prowadzi zajęcia. Poniżej jeden z takich sygnałów skierowany w prywatnej wiadomości do prezesa fundacji.

Problem pojawia się jednak po stronie kandydata na kierowcę. Czy udział w zajęciach kursu nauki jazdy jest czynnością, którą można uznać za „niezbędną czynność życia codziennego”? Czy z formalnego punktu widzenia kursant może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za złamanie zakazu wprowadzonego na okres epidemii? 


Odpowiedź na takie pytania jest bardzo trudna, gdyż z jednej strony zdrowy rozsądek podpowiada, że przecież Prawo jazdy jest nam często niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych i stanowi podniesienie istotnych kwalifikacji. Ale z drugiej strony wszystkie procesy podnoszenia kwalifikacji w szkołach i uczelniach zostały nie bez powodu zawieszone.

Jako że Minister Zdrowia nie zawarł w rozporządzeniu wprowadzającym epidemię zakazu świadczenia usług szkoleniowych w żadnym obszarze kompetencji i kwalifikacji trudno nam obiektywnie ocenić jak zrozumieć intencję resortu.

Skierowaliśmy zatem do Ministra Zdrowia wniosek o interpretację rozporządzenia, aby w sposób wiarygodny móc odpowiedzieć na zadawane nam przez kursantów pytania.

Gdy tyko otrzymamy odpowiedź natychmiast o niej poinformujemy.

 

 
                          
 

Europejska Karta
Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Projekty fundacji

Projekty fundacji

Media

 Media

|   Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone