Dziś Światowy Dzień Jakości
Światowy Dzień Jakości obchodzony jest od 1989 roku w drugi czwartek listopada. Święto ma na celu podkreślenie znaczenia Jakości i jej nieustającej kontroli.
Jakość to podstawa!
Światowy Dzień Jakości obchodzony jest co roku od 1989 roku i został ustalony przez trzy instytucje:
- Amerykańskie Stowarzyszenie do Spraw Jakości,
- Europejską Organizację Jakości
- Unię Japońskich Naukowców i Inżynierów.
Celem obchodów tego dnia i całego tygodnia jest podkreślenie roli jakości różnych produktów, która bardzo często zwłaszcza w biedniejszych społeczeństwach przegrywa z ceną. Autorzy zachęcają do rozwoju innowacyjności w różnych segmentach naszego życia, która poprawi jakość naszego życia.
Fundacja Rzecznik Praw Kursanta, jako jednostka certyfikująca COSJ & ISO 29993 działa na rzecz promowania jakości kształcenia kandydatów na kierowców i kierowców. Pomagamy najlepszym szkołom jazdy wdrażać standardy COSJ & ISO 29993, dzięki którym świadczą one usługi szkoleniowe na najwyższym, światowym poziomie, spełniając przyjęte w wielu krajach normy jakości szkolenia, obsługi, bezpieczeństwa, odpowiedzialności i zarządzania.
O dziwo, to właśnie jakość usług, wyrażona obiektywnymi wskaźnikami jest jednym z najmniej istotnych czynników wyboru szkoły jazdy przez kursantów. Kursanci szukając szkoły jazdy bardzo często zadają pytania:
- ile kosztuje szkolenie?
- ile godzin jest w cenie?
- jak mają daleko z domu do ośrodka?
Pozornie to ważne pytania, ale zastanówmy się…
Jeżeli chcemy spędzić piękny, coroczny urlop, pojechać na wakacyjną wycieczkę do ciepłych krajów, to czy zakres naszych poszukiwań ogranicza się do pytań: ile trwa wyjazd i ile kosztuje? Oczywiście, że nie!
- Każdy człowiek pyta:
- Dokąd jedzie?
- Czym jedzie i ile czasu?
- Gdzie będzie mieszkał, ile hotel ma gwiazdek?
- Czy jest klimatyzacja, TV, duże łóżko, ręczniki?
- Co będzie jadł na poszczególne posiłki?
- Czy napoje są w cenie?
- Co zwiedzi w ramach ceny?
- Jakie będą atrakcje?
- Czy jest opieka wykwalifikowanego przewodnika czy tylko rezydenta?
- Czy jest, a jeżeli tak, to jakie – ubezpieczenie tej wycieczki?
Ludzie zadają mnóstwo istotnych pytań, bo są świadomi, że za chwilę wydadzą sporo pieniędzy na zakup ważnego dla nich czasu – wypoczynku.
Co sprawia, że ludzie szukając kursu nauki jazdy, który jest niezwykle ważnym czasem, mającym wpływ na ich całe życie, słabo interesują się tym co najważniejsze: jakością usługi?
Prawdopodobnie problem tkwi w braku świadomości o tym, jak powinien wyglądać kurs nauki jazdy, jakie są prawa uczestników kursów i obowiązki szkół jazdy, a co chyba najistotniejsze nie mają świadomości jak bardzo różnią się od siebie poszczególne szkoły jazdy. Nie wiedzą, bo kurs danej kategorii odbywa się zwykle tylko raz i zwyczajnie nie ma możliwości porównania jakości świadczonej usługi.
Często za wskaźnik jakości szkolenia uznawana jest „zdawalność” – ale czy to rzetelny wskaźnik?
Ta zdawalność to parametr określony w procentach, który wskazuje ile egzaminów z pośród wszystkich przeprowadzonych kandydatom danej szkoły jazdy, zostało złożonych wynikiem pozytywnym.
Ma on jednak wady:
Nie wskazuje za którym razem faktycznie kandydat zdał egzamin. Jeżeli weźmiemy szkołę, która w danym okresie „wypościła z pod swoich skrzydeł” 5 osób, i 4 z nich zdały egzamin państwowy za pierwszym razem, to pewnie można uznać, że nauka w tej szkole jest bardzo skuteczna. To prawda, przecież aż 80% kursantów tej szkoły zdało egzamin za pierwszym razem! Piękny wynik, ale… ta jedna osoba, mogła mieć jakieś większe problemy, może większy stres, problemy zdrowotne, które spowodowały jakieś dłuższe przerwy między egzaminami itd.. po prostu gorszy dzień.. i zdała egzamin dopiero za szóstym razem. Zdawalność tego OSK wyniesie tylko 50%. Jak uważasz, czy to rzetelna informacja?
Wybór szkoły jazdy często realizujemy podobnie jak wybieramy szkołę średnią dla ucznia. Wybieramy tę szkołę, której absolwenci mają wysoką zdawalność matur. I znowu – teoretycznie wszystko jest ok, ale… do takiego np. dobrego liceum trzeba się najpierw dostać! Mieć dobre wyniki na świadectwie, zdać egzamin wstępny. Do szkół jazdy nie ma egzaminów. Może do niech zapisać się absolutnie każda osoba – nawet taka, która nie ukończyła żadnej szkoły, ma problemy ze zrozumieniem (ledwo) przeczytanego tekstu a co za tym idzie nie jest w stanie zapoznać się z przepisami.
Po co powstają Normy?
Właśnie dlatego powstają normy standaryzujące wymagania wobec przedsiębiorców oraz jednostki certyfikujące, które mając duże doświadczenie mogą zweryfikować istotne obszary aktywności firmy i w przypadku spełnienia właściwych standardów wystawiają stosowny certyfikat.
Klient szukając usługi, nie musi martwić się o porównanie jakości i samodzielnie weryfikować ofert.
W przypadku szkół jazdy wystarczy, że klient chcący zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem wybierze ośrodek, który posiada Certyfikat Rzecznika Praw Kursanta „Odpowiedzialna Szkoła Jazdy” będzie mógł być pewny, że jego szkolenie będzie w pełni profesjonalne, bezpieczne, uzasadnione ekonomicznie, zgodne z zasadami dydaktyki oraz rzetelne, a zawarta z ta szkołą jazdy umowa o szkolenie będzie zapewniała uczciwość i ochronę wszystkich praw konsumenckich kursanta.