Aktualności

Rzecznik ostrzega: koniec szansy na zdobicie uprawnień na "starych zasadach"

Jeżeli ktokolwiek jeszcze nie zapisał się na kurs i chce to zrobić teraz musi wziąć pod uwagę, iż dwa aspekty:
- Czas trwania kursu. 
Szkolenie kat. B w formie pełnej (teoria i praktyka) trwa ściśle określony czas. Najpierw część teoretyczna, która trwa min. 22,5h zegarowej czyli 30h lekcyjnych (po 45’).  OSK realizują w różny sposób to szkolenie ale popularnym obecnie jest tryb jednotygodniowy czyli 5 spotkań po 4,5 godziny. Rozpoczynając szkolenie np. w najbliższy piątek (bo i tak do tego czasu kursant nie zdąży wyrobić PKK – Profilu kandydata na kierowcę, do którego niezbędne są badania lekarskie, a u lekarzy również są kolejki kandydatów oraz sam plik PKK w urzędzie, który również przygotowuje go ok. 2 dni) kursant zakończy część teoretyczną w najszybszym możliwie terminie czyli 16 października.
Część praktyczna kursu to minimum 30 godzin zajęć 1h egzamin wewnętrzny. I tu pojawia się problem: szkoły już są oblężone i kalendarze instruktorów są zapełnione. Niestety wiele szkół jazdy korzystając z dużego popytu na swoje usługi przed zmianami nieodpowiedzialnie przyjmują kursantów na potęgę nie martwiąc się faktyczny brak mocy przerobowych. Wielu kursantów pracuje lub uczęszcza do szkół co sprawia, że oczekują oni planowania zajęć popołudniami. A przecież godzina 16:00 jest tylko raz na dobą a chętnych kursantów w szkole znacznie więcej. Kalendarz nie jest z gumy. Sprawia to, iż w bardzo wielu przypadkach kursanci jeżdżą 1 raz w tygodniu po 2h co daje aż dwa i pół miesiąca czyli w praktyce koniec grudnia. Zakładając, iż szkolenie trwać będzie w typowym trybie ok 2 spotkania po 2h i 1-2 spotkania po 3h w tygodniu to można liczyć, że kurs zakończy się ok. 20 listopada 2015r.
Ale to tylko obowiązkowy program kursu, który spełni się jeżeli kursant będzie dobrze radził sobie ze szkoleniem i zda egzamin wewnętrzny. Następnie kursant musi udać się do Wojewódzkiego ośrodka egzaminowania i zaplanować. Sprawdziliśmy jaki jest średni czas oczekiwania na termin egzaminu o informacje też nie są zadowalające. Termin ten na chwilę obecną waha się między dwoma a trzema tygodniami ale ośrodki egzaminowania już obserwują zwiększenie ilości chętnych i z pewnością czas oczekiwania może ulec wydłużeniu nawet do 30 dni. Warto też zauważyć, iż ewentualne środki zaradcze będą trudne do osiągnięcia, zważywszy, że wiele WORD’ów już obecnie wprowadziło egzaminowanie w soboty.
Ostatni element czas oczekiwania do samo wystawienie blankietu i przesłanie go do wydziału komunikacji gdzie zostanie odebrany przez kandydata. To ta chwila jest kluczowa, bo zmiany dotyczą osób, które nie odbiorą dokumentu Prawa jazdy. Świnoujście to prawdopodobnie jeden z najbardziej oddalonych od siedziby Polskiej Wytworni Papierów Wartościowych Wydział komunikacji w Polsce. Czas oczekiwania tam na przesyłkę blankietów wynosi ok 10 do 14 dni.
 
Biorąc to wszystko pod uwagę policzmy:
Rozpoczęcie teorii: 16 X 2015 
Rozpoczęcie praktyki 26 X 2015
Egzamin wewnętrzny 20 XI 2015
Egzamin państwowy 4 XII 2015
Termin wydania prawa jazdy 19 XII 2015
 
To wyliczenie jest jednak realne wyłącznie w sytuacji, gdy przebieg szkolenia będzie prawidłowy, kursant będzie nabierał wiedzy i umiejętności w odpowiednim tempie i oczywiście zda egzamin państwowy za pierwszym razem. Jeżeli Tego egzaminu nie zda w pierwszym terminie należy doliczyć co najmniej 14 dni podczas których będzie oczekiwał w grudniu na egzamin poprawkowy. Biorąc pod uwagę okres świąt i przypadających z tego tytułu dni wolnych – szanse na nabycie uprawnień na „starych” zasadach są bliskie zeru.
I tu pojawia się kolejny problem, z którym możemy się spotkać. Dziś jeszcze Biuro Rzecznika Praw Kursanta nie otrzymuje sygnałów tego typu, ale spodziewamy się ich niebawem. Otóż pojawia się sporo ofert ośrodków szkolenie, które proponują kursy typu „last minute”. Obiecują, że zrealizują szkolenie bardzo szybko a jak trzeba będzie to nawet z „przymrużeniem oka”, aby tylko pomóc kursantowi szybko zapisać się na egzamin.
Ale uwaga! Tu pojawiają się niebezpieczeństwa:
  1. Kurs zrobiony szybko i byle jak nie przygotuje kandydata do samodzielnej jazdy w skutek czego egzamin państwowy nie skończy się oczekiwanym wynikiem a jak już wyżej policzyliśmy praktycznie nie ma czasu na poprawki.
  2. Jak to ze wszystkimi „super ofertami” – zawsze jest jakiś haczyk. Jeżeli otrzymasz tego rodzaju zapewnienie, że zdążysz ukończyć kurs, poproś aby taka informacja została zawarta w umowie oraz jakie konsekwencje czekają ośrodek, jeżeli nie dotrzyma terminu. W naszej ocenie jednak zawarcie tego rodzaju treści w umowie nie jest możliwe przez uczciwy i odpowiedzialny ośrodek szkolenia. Wiąże się to z faktem, iż zgodnie z programem szkolenia określonym przez Rozporządzenie kurs kończy się egzaminem wewnętrznym a jak wiadomo wynik tego egzaminu nie może być znany przed rozpoczęciem kursu. Należy więc z ogromną rozwagą podejść do tego rodzaju ofert oraz ostrożnością i ograniczonym zaufaniem do rzetelności i uczciwości pracowników ośrodka szkolenia.
I na koniec dobre rady:
Jeżeli chcesz skorzystać z „Super oferty last minute” najpierw dobrze sprawdź jej warunki, przeczytaj treść umowy a najlepiej zadzwoń do ośrodka i zapytaj czy możesz wykupić 1-2 godziny zajęć uzupełniających i kiedy mogły by się odbyć. Podany termin wskaże czy faktycznie dana szkoła jazdy ma „moce przerobowe” aby zrealizować Twoje szkolenie. Ale i ten termin przyjmij z ostrożnością. Szkolenie uzupełniające daje OSK blisko dwukrotnie wyższy dochód niesz szkolenie podstawowe dlatego czasem dla osiągnięcia zysku OSK „trzymają” wolne godziny na takie okazje a bywają nawet przypadku odwoływania zajęć podstawowym kursantom aby tylko zrealizować intratniejszą usługę.
Jeżeli jednak już rozpocząłeś szkolenie to pamiętaj, iż masz tylko jedną może dwie szanse na zdanie egzaminu państwowego w terminie. Przyłóż się więc do szkolenia. Staraj się jeszcze bardziej, czytaj materiały dydaktyczne i dołóż wszelkich starań aby zdać  - ale pomimo, iż „zegar tyka” staraj się podejść spokojnie do presji czasu. Ona nie służy poprawie Twoich kompetencji. No i na koniec najważniejsze:  wprowadzanie w 2016 r zmiany nie są zmianami cokolwiek utrudniającymi w Twoim życiu. To dobre rozwiązania mające na celu poprawę Twojego bezpieczeństwa, które przecież jest najważniejsze. Zasady egzaminu nie zmieniają się, nie będzie trudniej a szkolenie z ryzyka drogowego, jakie będzie obowiązkowe nie kończy się kolejnym egzaminem a z całą pewnością będzie dla Ciebie ciekawym doświadczeniem.
 
 
                          
 

Europejska Karta
Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Projekty fundacji

Projekty fundacji

Media

 Media

|   Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone